Banská Štiavnica (Unesco)
Poďte s nami na celodenný výlet do jedného zo skrytých pokladov strednej Európy – mesta Banská Štiavnica. Vysoko v horách, mimo hlavných cestných ťahov, sa nachádza Banská Štiavnica obkolesená niekdajším kráterom vyhasnutej sopky, ako zabudnutý stratený drahokam. Vychutnajte si prehliadku mesta, ktoré sa postaralo o bohatstvo Habsburgovcov.
Kdekoľvek inde by atrakcia ako Banská Štiavnica bola už dávno zlatou baňou turizmu. Ale možno, že pomalé objavovanie tohto unikátneho mesta je aj na niečo dobré. Aj sami Slováci ho začali viac navštevovať až v posledných rokoch. Malebné mesto, kde sa zastavil čas, má dnes asi 10 000 obyvateľov, zatiaľ čo na vrchole svojej slávy v 18. storočí bolo tretím najväčším v Uhorsku. Banská Štiavnica bola centrom vzdelania, vedy a výskumu, kde vyučovali najlepší profesori z Európy. Mária Terézia tu založila prvú technickú vysokú školu na svete a jej elegantné budovy obklopené botanickou záhradou s mohutnými sekvojami dodnes udivujú návštevníkov.
Z Banskej Štiavnice kedysi pochádzala väčšina striebra vyťaženého v Európe. Bol tu v baniach v roku 1627 prvýkrát použitý strelný prach na iné ako vojenské účely. Za účelom odvodnenia 300 km štôlní bol v 18. storočí vybudovaný unikátny systém 60 umelých vodných nádrží – tajchov, ktorých voda poháňala vodné pumpy. Dnes už nič nepripomína túto niekdajšiu priemyselnú krajinu. Všade sa rozprestierajú husté lesy a tajchy sa využívajú na rekreáciu.
Z Banskej Štiavnice a okolia pochádzala veľká časť bohatstva Habsburgovcov, ako sa dá dodnes presvedčiť vo viedenskom Hofburgu. Preto bolo povinnosťou každého nadchádzajúceho cisára sfárať do štiavnických baní a uvedomiť si hodnotu týchto baní pre monarchiu. V 19. storočí sa bane začali vyčerpávať a Banská Štiavnica postupne upadla do hlbokého spánku ako Šípková Ruženka. Dnes by sme povedali, že našťastie. Vďaka tomu sa jej v mnohom zničujúce 20. storočie vyhlo a hoci mesto bolo v dezolátnom stave a mnohým pamiatkam hrozil zánik, v poslednom momente sa začala záchrana.
Dnes sa človek nestačí diviť, ako veľmi sa mesto zmenilo. Nielen, že sa zrekonštruovali nádherné historické budovy, ale do mesta sa vrátil život v podobe originálnych obchodíkov, atraktívnych kaviarničiek, najlepšieho pivovaru na Slovensku a skvelých reštaurácií. Banská Štiavnica sa v posledných rokoch znovuzrodila, ale zostala autentická a vyžaruje neopakovateľnú atmosféru. Je to mesto na zamilovanie a mesto milujúcich. Nie nadarmo tu Andrej Sládkovič napísal Marínu – najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.
„I just wanted to thank you again for the excellent tours you gave us. We came away not only impressed with your country but with you. Our time with you was delightful, informative and never to be forgotten. You made our time in Slovakia unforgettable. You are so articulate, knowledgable, easy to be around.“
R.P. Connecticut, USA
Výlet Banská Štiavnica (UNESCO)
Objavte s nami na jednodňovom výlete jeden zo skrytých pokladov strednej Európy.
Trvanie: 1 deň
Prečo Martin Sloboda a jeho tím?
- U Martina Slobodu máme šťastie na zamestnanie, ktoré sa dokonale hodí k našim osobnostiam.
- Naše nadšenie pre Slovensko, zmysel pre humor a osobný prístup Vám prinášajú zážiky na celý život.
- Vďaka profesionalite, precíznym vedomostiam a dôrazu na detaily, odchádzajú naši hostia s jedinečnými osobnými zážitkami.
- Pracujeme len so starostlivo vyberanými, vysoko kvalifikovanými sprievodcami a osobnosťami spĺňajúcimi náročné kritériá, s cieľom zostaviť najlepší možný tím.